Özel araçlara seyahat yasağı var mı? Şehirlerarası seyahat yasağı ile ilgili tüm detaylar belli oldu!

Özel araçlara seyahat yasağı var mı? Şehirlerarası seyahat yasağı ile ilgili tüm detaylar belli oldu!

Corona virüs nedeniyle sokağa çıkma yasağının 56 saat aralıksız bir şekilde uygulanmaya başlaması ardından vatandaşlar özel araçlara şehirlerarası seyahat yasağı var mı? Özel araçla il dışına çıkılır mı? sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

Türkiye genelinde dün akşam saatlerinde sokağa çıkma yasağı başlamasının ardından şehirlerarası seyahat edecek vatandaşlar merakla  özel araçlara şehirlerarası seyahat yasağı var mı? Özel araçla il dışına çıkılır mı? sorusunun cevapları aranmaya başlandı.

SEYAHAT YASAĞI DETAYLARI BELLİ OLDU

Sokağa çıkma yasağı yanı sıra 1 Aralık 2020 tarihleri koronavirüs genelgesi kapsamında seyahat yasağına ilişkin detaylar açıklandı.

Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda uygulanacak) aşağıda belirtilen zorunlu hallerde şehirlerarası seyahatlere izin verilecektir.

prof-dr-ceyhan-sehirlerarasi-seyahat-kisitlanmali-1053353-1280x720.jpg

SEYAHAT YASAĞINDAN MUAF OLUNCAK DURUMLAR VE KİŞİLER AÇIKLANDI

Sokağa çıkma yasağı yanı sıra seyahat yasağında muaf olacak durumlar şöyle açıklandı:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen.

2628983-810x458.jpg

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DIŞINDA SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Sokağa çıkma yasağı olmayan sürelerde şehirler arası seyahat yasağı bulunmuyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Yayımlanan genelgeye göre; belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya Bakanlığa ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından seyahat izin belgesi alınabilir.

Açıklanan mazeretleri taşımayan kişilerin şehirlerarası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili illiyetini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler