Kamuya ait yıllık izin genelgesi kimleri kapsar? Rapor Alınabilir mi?

Darbe girişimin ardından kamu personellerine yönelik de adımlar atılmaya başlandı. Yurt dışı yasağının ardından Başbakanlık genelgesiyle tüm kamu görevlilerinin yıllık izinleri kaldırıldı hatta izinde olanların bir an önce görevine başlaması gerektiği ifade edildi. Peki Kamu Personeli rapor alabilir mi?

Kamuya ait yıllık izin genelgesi kimleri kapsar? Rapor Alınabilir mi?

 YILLIK İZİNLER İPTAL, RAPOR ALINABİLİR Mİ?

Darbe girişimin ardından kamu personellerine yönelik de adımlar atılmaya başlandı. Yurt dışı yasağının ardından Başbakanlık genelgesiyle tüm kamu görevlilerinin yıllık izinleri kaldırıldı hatta izinde olanların bir an önce görevine başlaması gerektiği ifade edildi.                

KİMLERİN İZİNLERİ İPTAL?

Kamuda çalışan tüm kadrolu, sözleşmeli personellerin izinleri iptal. Asker, polis, hakim, savcı, doktor, mühendis, sosyolog, psikolog gibi bütün meslek gruplarının izinleri iptal ama öğretmenler yıllık izinde olmadığı için bu karar öğretmenler için geçerli değildir. Okul yöneticilerinin de izinleri iptal olmuştur. Kamuda çalışan taşeron personellerin de izinleride amirlerin yetkisindedir.
 

KAMU PERSONELİ RAPOR ALABİLİR Mİ?

Yaz dönemi olduğu için yıllık izinlerini kullanmakta olan ve kullanacak olan kamu personelleri, izinlerin durdurulmasıyla hastanelere rapor almak için koşacaktır. Kamu personellerinin rapor almasında bir sakınca olmamakla birlikte olağanüstü şartlar olduğu için uzun süreli rapor almak riskli olabilir. Genelgenin ardından Valiliklere ve Kaymakamlıklara da talimat gitmiş olabilir, yani doktorlar rapor vermek istemeyebilir. Elbette gerçek hasta olanlar vardır, bunların rapor alması kaçınılmazdır. 

Özetle; Olağanüstü şartlar olduğu için Hükümetin önlem için yurtdışı yasağı ve yıllık izinlerinin iptal kararının ilerleyen günlerde değişeceğini düşünmekteyiz. Kamu personelleri bu konuda anlayış gösterecektir. Her şey normale döndüğünde izinler de tekrar verilmiş olacaktır. Doğum izni, evlilik izni, ölüm izni vb. izinler de zorunlu olarak zaten alınacaktır. Hatta mazeret durumuna göre mazeret izinleri de verilebilecektir.
 


Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süheyla algok
Süheyla algok - 3 yıl Önce

Senelik izinlerin açılması en kısa nezaman açılacak maddi anlamda zar arap girdik peşin ödemeler yaptık bizim zararımız nolacak

jade
jade - 3 yıl Önce

Yani taşeron işçi de olsa kamuda çalışıyor. Ve gönderdiğim soruyu neden göremiyorum acaba?

hac
hac - 3 yıl Önce

4 ağustosta Annem ile hacca gidecektim. o kadar hazırlık. yazılalı 5 yıl oldu.bu sene çıktı izinler iptal oldu.

jade
jade - 3 yıl Önce

Tüm kamu çalışanlarının izini iptal deniliyor genelgede. Kamuda çeşitli kanunlara tabii pek çok çalışan var ve tümünü de kapsar diye anlıyorum ben genelgeden. Sizin yukarıdaki taşeron işçilerle ilgili açıklamanız genelgeye uymuyor bence. Varsa bu konuda bir açıklamanız bizleri de aydınlatır mısınız?

Yavuz
Yavuz - 3 yıl Önce

Bu izin yonetmeligi askerleri demis ama erleri de kapsiyormu 28 temmuz da izinie cikcaktim bir suru bilet parasi verdim ne olcak simdi iletisim yavuz.celk@hotmail.com

Aziz
Aziz - 3 yıl Önce

Izinlerin kaldirilmasi Erleride kapsiyomu illerde erler izin yapiyormus dogrumu

sıla
sıla @Aziz - 3 yıl Önce

Evet ben öyle duydum

erhan
erhan - 3 yıl Önce

taşeron temizlik çalışanı olarak yaz tatili diye okuldan maaşsız sigortasız 2 ay süreli okuldan çıkarıldık ama sonuçta devletin kurumunda kamunun okulunda personeliz şimdi ne olacak bilgi verin sayın yetkili kişiler

kamu taşeronu
kamu taşeronu - 3 yıl Önce

kamuda taşeron olarak çalışıyorm ağustos ayında düğünüm var izin hakkımız yok mu şimdi bilgi verirseniz çok sevinirim değerli arkadaşlar.