ÖSYM'Ye Önerimizdir: KPSS Alan Sınavları 20 TL Olsun ve Tercih Ücretleri Kaldırılsın

2017 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı için ÖSYM tarafından istenilen başvuru ücretlerine tepkiler devam ediyor. Kamupersoneli.net olarak ÖSYM'ye bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

KPSS 15.03.2017, 15:35 15.03.2017, 16:21
ÖSYM'Ye Önerimizdir: KPSS Alan Sınavları 20 TL Olsun ve Tercih Ücretleri Kaldırılsın

Alan Sınavları 20 TL Olmalı ve Tercih Ücretleri Kaldırılmalıdır

2017 KPSS Başvuru kılavuzunun yayımlanmasıyla birlikte sınav ücretleri adayların tepkisine yol açtı.

ÖSYM ise sistem değişikliğine gidildiği için maliyetin arttığını açıklarken ücretlerin yeniden değerlendireceğini açıkladı.

ÖSYM’nin 2012-2016 yılları arasında KPSS’den aldığı ücretler aşağıda tabloda gösterilmiştir.

SINAV OTURUMLARI

2012 KPSS

2013 KPSS

2014 KPSS

2015 KPSS

2016 KPSS

Genel Kültür ve Genel Yetenek

35 TL

40 TL

40 TL

50 TL

55 TL

Eğitim Bilimleri

İki oturuma girecekler 55 TL, üç oturuma girecekler 75 TL, tüm oturuma girmek isteyenler 95 TL ödedi.

40 TL

40 TL

50 TL

55 TL

Hukuk-İktisat-İşletme-Maliye-Muhasebe

40 TL

40 TL

50 TL

55 TL

Çalışma Ekonomisi-Ekonometri-İstatistik-Kamu Yönetimi-Uluslararası İlişkiler

40 TL

40 TL

50 TL

55 TL

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi

-

40 TL

40 TL

50 TL

55 TL

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi

-

-

40 TL

-

55 TL

Orta Öğretim (KPSS)

35 TL

-

-

55 TL

Ön Lisans (KPSS)

35 TL

-

40 TL

-

55 TL


 

ÖSYM TARAFINDAN AÇIKLANAN

2017 LİSANS KPSS SINAV ÜCRETLERİ

Genel Yetenek-Genel Kültür

60 TL

İktisat

40 TL

Eğitim Bilimleri

60 TL

İstatistik

40 TL

Kamu Yönetimi

40 TL

Maliye

40 TL

Uluslararası İlişkiler

40 TL

Muhasebe

40 TL

Hukuk

40 TL

ÇEKO

40 TL

İşletme

40 TL

ÖABT

60 TL


DEĞERLENDİRME

1-Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavı, Eğitim Bilimleri Sınavları ve ÖABT’de her sene 5 TL’lik bir zam yapıldığı gözükmektedir. Burada tepki çeken bir düzenleme yoktur. 1 yıl zam yapılmamış, 1 yıl da 10 TL zam yapılmıştır ama genel olarak 5 TL’lik zam yapılmaktadır. 2017’de de zam yapılmayarak 55 TL başvuru ücreti alınması faydalı olacaktır.

2-Adayların tepkisine çeken düzenleme A grubu puan türünü ilgilendiren alan sınavlarında olmuştur. Daha önce alan sınavları 5 ders + 5 ders şeklinde iki oturum şeklindeyken yeni sistemde Ekonometri dersi kaldırılmış ve kalan 9 alan testi ayrı bir oturum yapılarak ayrı bir ücretlendirme yoluna gidilmiştir. Yani geçen yıl 10 dersin tamamına katılan adaylar 110 TL ödemişken, 2017’de 9 dersin tamamına girecek olanlar 360 TL ödeyecektir. Yani 250 TL’lik bir artış söz konusudur.

3-ÖSYM ise yaptığı açıklamada KPSS puan türlerinin yeniden düzenlendiğini, her bir testin ayrı bir oturum olarak ele alındığını, adayların en fazla 5 alan testine girecek şekilde yeni puan türleri oluşturduğunu açıkladı. 5 alan testine girecek aday 200 TL ödeyecektir. Geçen yıl tüm alan testine girenler 110 TL ödemişti. Ayrı bir oturum olarak ele alındığı için sınav maliyetlerinin arttığı yine ÖSYM tarafından açıklandı.

4-ÖSYM, yaptığı açıklamada sınav ücretleri konusunun tekrar görüşüleceğini ve yeni ücretin başvurulardan önce açıklanacağını duyurmuştu. Yani kesin olarak bir değişiklik yapılacağını söyleyebiliriz. Alan bilgisi testleri 40 TL olarak açıklandı. ÖSYM, alan bilgisi testlerini 20 veya 25 TL yapması muhtemeldir. Eğer 25 TL yapılırsa 5 alan testine girecek olanlar 125 TL ödeyecektir, 20 TL yapılırsa 100 TL ödeyeceklerdir.

***Kamupersoneli.net olarak önerimiz ve aynı zamanda temennimiz; alan sınavı testinin ücretlerinin 20 TL olarak açıklanması, diğer oturumlara zam yapılmayarak 55 TL açıklanmasıdır. Değişiklik yapıldığı için adayların maddi açıdan sıkıntı yaşamamaları önemlidir. Atama bekleyen adaylar geçim sıkıntısı çekmektedir. ÖSYM’nin yönetim kurulu toplantısında karar alırken 15 TL yerleştirme tercih ücretlerini kaldırması da faydalı olacaktır. Hem KPSS oturum ücretlerinin indirilmesi hem de yerleştirme tercih ücretlerinin kaldırılmasıyla ÖSYM büyük takdir toplayacaktır.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

Yorumlar (8)
Fzt 3 yıl önce
Aynen kesinlikle katılıyorum
Beş... 3 yıl önce
Zaten başvuruyu internet üzerin yapıyoruz kimseyi gördüğümüz yok. Tamam soru kitapçığı kalem silgi kalemtraş dersin ben veriyorum. Oda taş catlasin 40 yapar. Peçete şekeri istemiyoruz oda sende kalsin . Tamam bunu anladim. Peki ben tercihlerimi internetten yapiyorum. Ama tercih ucreti nedir ya Allah aşkına tercih ucreti nedir.
Birakmayalim bir işimiz olsun, okumayandan farkımız olsun, elimiz ekmek tutsun kimseye muhtaç olmayalım dedik, sürekli mücadele verdik. Peki simdi ne kadro az, alim az, ihtiyaç yok diyorlar. Sen üniversite açmak bolum kontenjani, ikinci ogretim açmak yerine yeteri kadar acsaydin. Bu kadar issiz birikmezdi. Sen issiz insanlardan neyin parasını aliyorsun. Zengin zaten bir şekilde bir yerlerden is buluyor geciniyor.zengin zaten istediği kursa, eğitime, sinava girebiliyor. Güzel ülkemizin her vatandaşı güllük gulistanlik mi yasiyor. Öğrenciye burs veriyorsun. Kyk larda dahi yurt kirası ne kadar bilmiyorsun. Adamı olan zengin zaten okuyor zaten sınavlara da giriyor işe de giriyor. Sen en alt tabakanın durumunu düşünmeden nasıl bu sınav parasını çalışmayan issizden aliyorsun. İçiniz rahatsa pes diyorum. Bu ülkede değil tüm dünyada kişilere verilen maaşlar arasında bu kadar uçurum olmasaydi. Ne açlık olurdu ne savaslar . Somali de bugun kaç kişi açlıktan ölüyorsa bilin ki bu sizin yuzunuzden herşeyi ticari kafadan dusunenler, gözü doymayanlar yuzunden
Ayse 3 yıl önce
Ücretsiz olsun ne 20 si falan adamlar zaten işsiz millet acından öluyor bu devirde 20 tl çok buyuk bir para.
mağdurcan 3 yıl önce
Bırakalım artık şu öğrenciyi gelir kapısı olarak gören anlayışı ösym iyi işler yapıyor olabilir fakat bizim cebimizdeki üç kuruşa göz dikiyor izlenimi veriyor
Etmesin.
Busem 3 yıl önce
hele tercih ücreti almak ayrı bir rezillik
Rtö 3 yıl önce
Genel yetenek genel kültür 40 lira olsun bu sınava girenlerin hepsi diğer sınavlara girmek zorunda zaten diğer sınavlarda 20 lira olsun sınavları artık para kazanma kapısı olarak görmekten vazgeç ösym
tuzakkkkk 3 yıl önce
sınava girecek arkadaşlara uyarım sakın para tuzağına düşmeyin bunların derdi kpss olsaydı 60 alan adama 95 vermezlerdi bunların tuzaklarına düşmeyin
bir torpil bin kpss eder 3 yıl önce
bunların derdi para başarı hikaye kpss bahane mülakatlardaki torpiller şahane sakın tuzaklarına düşmeyin paranızı kaptırmayın hala bakan şaibeli mülakatlarıyla övünüp medhiyeler dizmektedir