Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Önemli İş Adamlarının İsimleri Öngörülüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulacak yeni kabineye yönelik olarak; kulislerde bazı önemli bürokratların isimlerinin konuşulduğunu ifade eden Hürriyet yazarı Selvi kabinede büyük değişikliklerin olabileceğini ifade etti. İşte detaylar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kuracağı Kabinede Önemli İş Adamlarının İsimleri Öngörülüyor

Yeni kurulacak kabinede büyük değişiklikler olabileceği konuşulurken;

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şaşırtıcı bir kabine kuracağını ifade etti.

Söz konusu kulislerde bazı önemli bürokratların ve iş insanlarının isimlerinin konuşulduğunu ifade etti. Selvi yazısında; "Ama siz siz olun bakan-toto oynamayın. Çünkü Erdoğan'ın bu kez çok şaşırtıcı bir kabine yapması bekleniyor" ifadelerini kullandı.

İşte Selvi'nin ayrıntılarına yer verdiği köşe yazısında belirttiği ifadeler;

"SEÇİMLERDEN sonra iki kritik mesaj geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin partimize sandıkta verdiği mesajı aldık” dedi.

Muharrem İnce, “Bana yürü derlerse yürümeye hazırız” diye konuştu.

Liderler bir yandan seçim sonuçlarını analiz ediyor, diğer yandan da siyasetten, sandıktan çıkan sonuçların gereğini yerine getirmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı adayı gösterildiğinde Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olmayacağını açıklayan Muharrem İnce, “41 yıl sonra yüzde 30 barajını aşan Muharrem İnce siyasetten silinir mi?” dedi. Muharrem İnce şimdi Kılıçdaroğlu’ndan yüzde 31’in gereğinin yerine getirilmesini bekleyecek. Seçim sandığından CHP’de değişim çıktı.

Muharrem İnce, seçim gecesi basın toplantısı yapmayarak, muhalefetin liderliği fırsatını kaçırdı ama gecikmeli basın toplantısında ayakları yere basan değerlendirmeler yaptı.

Siyasette 6 kez gidip 7 kez gelerek imkânsız görünen bir başarıya imza atan Süleyman Demirel, seçim kaybettiği gece yeni bir mücadelenin fitilini ateşlerdi. İnce, yine de iyiydi.

İnsan zekâsıyla alay eden formüllere prim vermeden, “Seçim sonuçlarını kabul ediyorum. Galip gelmiştir yapılacak bir şey yoktur” deme yürekliliğini gösterdi. Değerlendirmeleriyle uzun soluklu bir siyasetçi portresi çizdi.

BAKANLARIN İSTİFA DURUMU

24 Haziran seçimlerinde temsil oranı çok yüksek bir Meclis oluştu. 1991 seçimlerinde benzer bir tablo yaşanmıştı. Bu arada hem Meclis hem hükümetle ilgili takvim belirlenmeye başladı. YSK Başkanı Sadi Güven, kesin sonuçların 5 Temmuz’da açıklanacağını ilan etti.

8 Temmuz’da ise milletvekilleri yemin edecek. Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin edecek. Erdoğan seçim gecesi yaptığı balkon konuşmasında yeni dönemin yol haritasını da verdi.

Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni hükümetin kuruluşunu gerçekleştirecek. Yeni sistemde Meclis’te güvenoyu aranmayacağı için, Erdoğan ilan ettiği gün Cumhurbaşkanlığı Hükümeti işbaşı yapacak. Yeni kabinede gözler ekonomi yönetiminin üzerinde olacak.

Bu arada milletvekili seçilen bazı bakanların istifa ettirilerek kabinede yer alması düşünülüyordu. Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın ismi geçiyordu.

Ancak AK Parti’nin Meclis’te çoğunluk sağlayamaması nedeniyle nasıl hareket edileceği kestirilemiyor.

Peki kabine kimlerden oluşacak? Milletvekili olmak için istifa etmeyen bakanların kabinede yer alması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şaşırtıcı bir kabine kuracağı söyleniyor. Bazı bakanların ilk kez kamuoyunun önüne çıkacağı söyleniyor.

O nedenle sürprizleri olan ama siyasi değil, daha çok teknokrat yönü ağır basan bir kabine olması bekleniyor.

Bazı önemli bürokratların ve işadamlarının ismi konuşuluyor. Ama siz siz olun bakan-toto oynamayın. Çünkü Erdoğan’ın bu kez çok şaşırtıcı bir kabine yapması bekleniyor.

GÖZLER DEVLET BAHÇELİ'YE ÇEVRİLDİ

Seçimlerden sonra bir başka sınav da Meclis Başkanlığı seçiminde verilecek. Bir anlamda ‘cumhur ittifakı’ test edilecek. Teamül birinci çıkan partiden Meclis başkanı seçilmesi yönünde.

Meclis Başkanlığı için Başbakan Binali Yıldırım’ın ismi konuşuluyordu. Ancak seçimden çıkan tablo nedeniyle gözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de olacak. Çünkü milletvekili dağılımı MHP’yi kilit konumuna getirdi. O nedenle her adımda Bahçeli’nin onayını önemli kılıyor.

Erdoğan hem yeni kabineyi hazırlıyor, hem de seçimlerde oy kaybeden partisi üzerinde çalışıyor. Kamuoyu araştırma kuruluşlarına seçimlerdeki düşüşün röntgenini çeken çalışma yaptıracak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan sadece röntgen sonuçlarıyla yetinmeyip, AK Parti’yi tam teşekküllü bir check-up’a sokacak gibi gözüküyor." ifadelerini kaleme aldı.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE