İflas Ertelemenin Kaldırılmasıyla Konkordato Canlanacak

İflas Ertelemenin Kaldırılmasıyla Konkordato Canlanacak

Olağanüstü hal kapsamında beklemeye alınan iflas erteleme sisteminin tümden kaldırılarak konkordatoyu tam anlamıyla anlaşmalı iflası yeniden canlandıracak torba yasa meclisten geçti.

Söz konusu yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasıyla beraber zor durumda bulunan şirketler iflas erteleme yerine en fazla olarak 23 ay sürecek kurtarma dönemine geçiş yapacaklar. Geçen sene itibariyle 40 milyonu bulan tebligattan 28 milyonu ise zorunlu olarak elektronik ortama alınacağı ifade edildi.

Bununla beraber yasaya göre belediyelerin yanı sıra, şirket, kooperatif, vakıflar, KİT'ler, avukatlar ve arabuculular dahil olmakla beraber elektronik tebligat zorunluluğu getirildi.. Şahıslar için e- tebligat zorunluluğu bulundurulmayacak. PTT e-tebligat sisteminde tek yetkili kurum olarak belirlendi. 

HACİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

Diğer yandan şirketlerin iflas ertelemeleri yerine kurtarma dönemine geçiş yapacakları ve bu süreçlerde borçlular aleyhine takipler ve hacizler yapılmayacağı açıklandı. Şirketlerin yerine ticari yaşama devamı esas tutulacak ve konkordatonun başarılı olmasıyla beraber borçlulara bir yılı bulan kesin süreler tanınacak. Güçlükler arz eden özel durumların yanı sıra bu durumlarda süreler mahkemece 6 ay uzatılabilecek.

Mahkeme tarafınca yedi alacaklıyı geçmemek kaydıyla ayrıca bir alaca karanlık kurulu olşuturlacağı ve iflaslardaki sıkı takas yasakları konkordatoyu sürecinde geçerli olacağı ifade edildi.

Kamupersoneli.net I ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.