Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Araba alacaklara bomba haber! Sıfır Renault Clio 210 bin TL: Otomobil piyasasını hareketlendirecek

Otomobil fiyatları döviz fiyatlarının yükselmesi, enflasyondaki rekor artış sonrasında alıp başını giderken otomobil almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimi beklemeye başladı. Bunun yanı sıra Renault Clio ile ilgili bir haber otomobil piyasasını heyecanlandırdı. Bu noktada 210 bin liraya sıfır Clio satılacağı iddiası gündemdeki yerini aldı.

YENİ HAZIRLIK İDDİASI

Konu ile ilgili olarak teknolojioku.com’dan Mustafa Yılmaz’ın aktardıklarına göre otomobil sektöründeki dev isimlerden biri olan Renault, satışların düştüğü bölgelerde yeni bir stratejiyi hayata geçirmeye hazırlandığı iddia edildi. Son dönemde otomobil satışlarının önemli oranda düştüğü görülürken Türkiye’de bu hazırlığın dev yanıt bulacağı bekleniyor.

Genele baktığımızda, artan fiyatlardan ötürü satışlar durma noktasına gelmiş durumda. Elbette Türkiye’deki satışların düşmesinde ÖTV’de yapılacak olan indirim beklentisi de önemli bir rol oynuyor.

Otomobil almak isteyen vatandaşlar ÖTV indirimini beklemeye başladı. Şu an için en ucuz otomobil 400 bin lira bandında. Bu otomobiller ise Egea ve Clo oluyor.

210 BİN LİRAYA RENAULT CLİO

Peki yakın zamanda daha ucuza yeni, sıfır bir otomobil almak mümkün olmayacak mı? Eğer iddialar doğru çıkarsa 250 bin TL altında bir araba olacak. Clio 210 bin liraya satın alınabilecek. Renault satışların düştüğü pazarlardaki direnci kırmak için daha boş bir Clio modeli üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Hali hazırda Clio’nun en boş modeli Joy. Nitekim bu model boş olmasına karşın görece dolu bir donanımla geliyor. Donanımların biraz daha sadeleşmesi kapsamında fiyatın aşağı çekilmesi hedeflendiği iddia edildi. Bu noktada elektronik donanımı hayli zayıf olması beklenen otomobilde radyo vb. bir aksesuar da olmayacağı gibi basit bir USB girişi ile ses sistemine bağlantı sağlanacağı aktarılıyor.

ÖZELLİKLER DÜŞÜRÜLECEK

Otomobilde bluetooth gibi kablosuz bağlantı seçenekleri de mevcut olmayacak. 4 cam çevirmeli ve aynalar da çubuklu manuel bir şekilde karşımıza çıkacağı beklenirken otomobilin fiyatının mevcut kur karşılığında vergiler dahil 210 bin TL olması beklendiği aktarıldı.

Ancak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldığında okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.