Gündem

Adıyamanlı imamın defin sırasında söyledikleri hafızalardan silinmeyecek! Mezar başında gelen o soru için “Vicdanımı dinledim” dedi!

Kahramanmaraş merkez üssü olarak meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin acı bilançosu AFAD tarafından paylaşıldı. 11 ilde can kaybına neden olan asrın felaketi olarak nitelendirilen depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bin 156 kişiye ulaştı.

Çalışmaların devam ettiği bölgelerden biri olan Adıyaman’da vefat eden vatandaşların defin işlemleri devam ediyor. Adıyaman’da Yeni Mezarlık Camii imam hatipliğini yapan Mehmet Tahir Durmuş isimli imamın sorulan soru üzerine söyledikleri herkesi duygulandırdı. İmam Tahir Durmuş; “Acıyı en derinden tahminimce ben yaşadım” diyerek o anları tek tek anlattı.

“VİCDANIMI DİNLEDİM!”

Depremde vefat eden eşi ve çocuğu için defin sırasında biri yanına gelerek; Eşim depremde enkaz altında doğum yapmış halde bulundu. Bebek ile göbek bağı ayrılmamıştı. Bebeğimi annesi ile beraber mi defnetmeliyim? diye sordu. Acılar içinde olan İmam o anları vicdanımı dinleyerek karar verdiğini yorumunda bulundu.

Depremden sağ kurtulan imamın oğlu ve gelini enkaz altında kalmıştı. 11 katlı binanın altında yapılan çalışmalar neticesinde her ikisine ulaşıldı ve gelini hastanede tedavi altına alındı.

“EN ACI GÜNÜ YAŞADIM!”

Durmuş 8 yıldır bu görevi üstlendiğini ifade etti: “En acı günü yaşadım. Boynuma sarılarak yakınlarının vefat ettiklerini tek tek söylüyor ve ağlıyorlardı. Hepsine korkmayın. Afette vefat edenlerin hepsinin müslümanlardır, diye teselli de bulunduk” dedi.

İmam Durmuş defin sırasında yaşadığı o anı da anlattı. Sorulan soru üzerine verdiği cevabı vicdanen yaklaştığını da söyle ekledi. Yakın bir arkadaşı gelerek eşinin hastayken doğum yaptığını ve göbek bağının ayrılmadığını bu nedenle bebekle anneyi ayrı mı yoksa birlikte mi defnetmeliyim, diye sormuştu. Bu soruya yönelik İmam:

“Vicdanımı dinledim ve karışma o annesiyle beraber olsun!” dedi. “Hiç akla gelmeyecek böyle acılar yaşadık” diyerek kendini ifade etti.

 “HEPSİ GÖZÜMÜN ÖNÜNE GELDİ!”

İmam Durmuş deprem sırasında 34 farklı akrabasını kaybetmişti. O anlar için: “Cenaze namazlarını kıldırdım ve hepsi bir bir gözümün önüne geldi. Hepsi yanımızda büyümüştü. Hep beraber büyümüştük. Bu süreçte onlarca İmam, öğretmen ve doktor arkadaşımı da kaybettim. Büyük acılar yaşadık” diyerek sözlerini tamamladı.