Trafik Sigortasına Fazla Para Ödeyenlerin Ücretleri İade Edilecek

2017'nin sonuna kadar sürecek olan tavan fiyat uygulamasına ek olarak yüksek ücret ödeyerek sigorta yaptıranların primleri de iade edilebilecek.

EKONOMİ 20.03.2017, 16:42
Trafik Sigortasına Fazla Para Ödeyenlerin Ücretleri İade Edilecek

Zorunlu Trafik Sigortası'na yönelik uygulamaya konacak olan tavan fiyat 1 Nisan'dan itibaren belirlenecek ve sigortacılar bu fiyat üzerinden poliçe kesemeyecek.

En düşük fiyatın 430 lira olması tahmin ediliyor. Uygulamanın 2017 yılının sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ''Nisan ayı itibariyle tavan fiyat kararı aldık. Uygulama ile otomobillerde trafik sigorta primleri ortalama yüzde 30 düşecek, trafiğe yeni çıkacak olan otomobillerde ise indirim yüzde 40' ı bulacak.'' demişti. Buna göre, ortalama poliçe fiyatı 183 TL ucuzlayarak 611 TL'den 428 TL'ye inecek.

1 Nisan'a kadar yüksek fiyattan sigorta yaptıranların ise primleri iade edilecek. 

Yeni uygulama başladığında hasarsızlık kademesine göre belirlenen tavan fiyat üzerinde primler iade edilecek. Örneğin, 800 liraya poliçe satın alan ve hiç hasarı olmayan bir sürücü, yeni uygulama başladıktan sonra hasarsız sürücüler için belirlenen tavan fiyat 600 liraysa, aradaki fark sigorta şirketi tarafından sürücüye iade edilecek. Tabi bu iade; sigortanın yaptırılma tarihine ve bitim süresine göre, prim-gün sayısına göre hesaplanıp, iade edilecek.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (1)
ibrahim halil akbürü 2 yıl önce
sigorta şirketi böyle bir iadenin olmayacağını söylüyor. konu ile ilgili hangi kanuna bakabilirim. nasıl bir yol izlerim